Dolina Pięciu Stawów

Dolina Pięciu Stawów

Do najbardziej rozpoznawalnych miejsc całych Tatr z całą pewnością zaliczyć można obecnie Morskie Oko, które z nazwy przynajmniej znają absolutnie wszyscy Polacy. To jezioro występujące w Tatrach ma wielkość ponad 30 hektarów, co pozostawia daleko w tyle nawet największe jeziora po słowackiej stronie Tatr, a jednocześnie stanowi jeden z kluczowych celów turystycznych dla wszystkich zapalonych taterników. Moda na Morskie Oko oznacza jednak niesamowite kolejki i zakorkowane niemal szlaki turystyczne prowadzące w to miejsce. Wszyscy pragnący przekonać się na własne oczy, jak pięknie prezentują się stawy i jeziora wysokogórskie, zapominają jednak zbyt często o najważniejszym wodnym miejscu w całych Tatrach, a mianowicie o Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

Łącznie pięć stawów zlokalizowanych w Tatrach Wysokich pomiędzy Dolinami Roztoki i Białki, liczy ponad 50 hektarów, a okresowo oprócz pięciu stawów pojawia się tam jeszcze sezonowe jezioro Wole Oko.
Przez jego sezonowość nie jest ono jednak uwzględniane w nazwie Doliny, która wymienia tylko i wyłącznie pięć stale występujących tam stawów tatrzańskich. Są to, kolejno:

  • Wielki Staw Polski – największy staw z całego kompleksu, liczy ponad 31 hektarów i może pochwalić się głębokością przeszło 79 metrów
  • Zadni Staw Polski – mierzący ponad 7 hektarów i nieco ponad 30 metrów głębokości, ma charakterystyczny owalny kształt – często powstaje na nim wyjątkowo gruby lód, przekraczający ponad 3 metry
  • Czarny Staw Polski – liczy łącznie aż 12 hektarów i ma głębokość rzędu 50 metrów
  • Mały Staw Polski – to jedynie 0,18 hektara lustra wodnego położonego na wysokości 1668 m.n.p.m. oraz mierzący niespełna 2,1 metra głębokości
  • Przedni Staw Polskie – liczące ponad 7 hektarów powierzchni i niecałe 35 metrów głębokości jezioro, może pochwalić się wybudowanym niedaleko schroniskiem oraz faktem, że jest sztucznie zarybione pstrągiem.

Jeszcze niedługo po wojnie w Dolinie Pięciu Stawów prowadzono wypas bydła, ale po przejęciu większości gruntów i wywłaszczeniu ziemi przez Tatrzański Park Narodowy, zlikwidowano tam możliwość wypasania jakichkolwiek zwierząt hodowlanych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *