Giewont

Giewont symbol - Polski symbol

Nie ma w historii i tradycji czy symbolice polskiej drugiej tak istotnej góry jak Giewont. Patrząc na ten masyw z odpowiedniej perspektywy można ulec złudzeniu, że góra ta przypomina śpiącego rycerza i faktycznie jedna z legend czy przekazów starosłowiańskich sugeruje, że rycerze ci wybudzą się w momencie największego zagrożenia dla Polski. Giewont dość mylnie traktowany jest jako najwyższa góra po polskiej stronie Tatr, za co winę ponosi fakt, że Giewont może pochwalić się największą minimalną deniwelacją względną, podczas gdy faktycznie najwyższy polski wierzchołek Tatr – Twarda Kopa, tę deniwelację ma bardzo znikomą i dlatego nie wydaje się tak wysoka. Giewont to tak naprawdę masyw składający się z trzech wierzchołków – Wielkiego Giewontu, Małego Giewontu oraz Długiego Giewontu.

To na szczycie Wielkiego Giewontu postawiono wielki krzyż, który stał się jednym z najważniejszych symboli dla wszystkich taterników i nie tylko. Jest to miejsce wielu pielgrzymek, ale 15 metrów konstrukcji żelaznej w górach w okresie burzy stanowi także ogromne zagrożenie. Od strony południowej na Giewont dostać mogą się nawet amatorzy, ponieważ wejście to jest zdecydowanie łagodniejsze i przepełnione łatwymi lub średnio skomplikowanymi szlakami. Od strony północnej natomiast do Giewontu podchodzą wytrawni taternicy, którzy wyposażeni w odpowiedni sprzęt są w stanie wspiąć się na bardzo strome skałki i ścianki.

Najważniejsze szlaki prowadzące wokół Giewontu i na wszystkie wierzchołki tego kultowego polskiego masywu tatrzańskiego, to m.in.:

  • szlak niebieski prowadzący od Kuźnic przez Dolinę Kondratową, obok której mija się bardzo istotne schronisko PTTK, by następnie przemierzyć Przełęcz Kondracką – na całość poświęcić trzeba blisko trzy godziny
  • szlak czerwony od Doliny Strążyńskiej do Wyźnej Kondrackiej Przełęczy, skąd dalej kontynuuje już szlak niebieski na sam szczyt Giewontu, co zajmuje około kwadransa
  • żółty szlak umożliwia przejście z Gronika na Kondracką Przełęcz, skąd wejście niebieskim szlakiem na Giewont trwa piętnaście minut.

You Might Also Like

Rysy - najwyższy szczyt Polski

Rysy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *