Rysy

Rysy - najwyższy szczyt Polski

Rysy to wierzchołek tatrzański bardzo istotny dla Polski i Polaków, albowiem stanowi najwyżej położony punkt na mapie administracyjnej naszego kraju. Administracyjnej, albowiem przez wierzchołek Rysów biegnie granica polsko-słowacko, co czyni tę górę zarówno polską, jak i słowacką. Słowackie Tatry obfitują jednak w wiele wyższych szczytów, więc Rysy nie mają dla tamtego kraju aż takiego znaczenia jak dla Polaków, którzy wysokość Rysów – 2499 m.n.p.m. mają wbite w pamięć od wczesnych czasów podstawówki. W rzeczywistości Rysy mają aż trzy wierzchołki, z których tylko jeden znajduje się na polsko-słowackim pograniczu.

Turystyka wokół Rysów jest bardzo dobrze zorganizowana i intensywna – zarówno latem, jak i zimą na szlakach tego masywu spotkać można różne zorganizowane grupy turystów jak i indywidualne wyprawy wspinaczkowe. Ilość łańcuchów po polskiej stronie gwarantuje w miarę bezpieczne wejście – pierwsze zimowe zdobycie Rysów po polskiej stronie odnotowano w 1840 roku, natomiast zimą wierzchołek ten udało się zdobyć po raz pierwszy czterdzieści cztery lata później. Zagrożenie lawinowe w Rysach nie jest szczególnie duże, ale w roku 2003 przeszła tamtędy fatalna w skutkach lawina, która zabrała życie 8 osobom.

Wybierając się na Rysy wejścia dość łatwo połączyć można chociażby z przejściem obok Morskiego Oka. Szczyt ten jest jednak tak chętnie wybierany także dzięki temu, że przy dobrej pogodzie z wierzchołka obejrzeć można zapierającą dech w piersiach panoramę Tatr sięgającą nawet stu kilometrów.

Wejście którymkolwiek ze szlaków wymaga jednak odpowiedniego przygotowania kondycyjnego i wyposażenia, co powinno być właściwym ostrzeżeniem dla skrajnych amatorów. Szlaki czynne przez cały rok po polskiej stronie to:

  • czerwony szlak zaczynający się przy schronisku nad Morskim Okiem i prowadząc wzdłuż Czarnego Stawu, przez Bulę pod Rysami, umożliwia zdobycie wierzchołka
  • szlak niebieski rozpoczyna się przy schronisku pod Popradzkim Stawem i prowadzi przez Dolinę Mięguszowiecką, a następnie zmienia się w czerwony przy Chacie pod Rysami i prowadzi na wierzchołek przez przełęcz Waga.

You Might Also Like

Giewont symbol - Polski symbol

Giewont

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *