Tatry Słowackie

Tatry Słowackie

Podział masywu tatrzańskiego na Tatry Słowackie i Tatry Polskie jest mocno nieproporcjonalny. Po stronie słowackiej znajduje się przeszło 75% całej powierzchni tego masywu – łącznie aż 610 kilometrów kwadratowych liczy sobie bowiem słowacki Tatrzański Park Narodowy utworzony na tym terenie w celu ochrony naturalnej fauny i flory Tatr, a także kultywacji tamtejszej tradycji regionów przytatrzańskich. Także po polskiej i słowackiej stronie Tatr bardzo silnie rozwija się regionalna turystyka, która opiera się nie tylko na szlakach narciarskich, ale również na szlakach turystyki pieszej oraz specjałach tamtejszej regionalnej gastronomii czy wyjątkowej architekturze danego miejsca. Wszystko to przyciąga turystów nie tylko ze Słowacji, ale również z Polski, którzy cenią sobie na pewno niższe ceny obowiązujące za naszą południową granicą. Niestety nie tylko Zakopane przez wzgląd na swoją wyjątkową pozycję na mapie ulubionych celów turystycznych osiąga w Polsce astronomiczne stawki noclegowe czy ceny za usługi na miejscu. Słowackie Tatry są pod tym względem o wiele przyjemniejsze dla przybyszy, którzy faktycznie po południowej stronie granicy mogą zapłacić za wypoczynek, wikt i opierunek dużo mniej, niż po polskiej stronie.

Nie da się jednak nie zauważyć, że Tatry Słowackie, chociaż znacznie bogatsze w najróżniejsze wierzchołki i szczyty znacząco przewyższające te zlokalizowane po polskiej stronie – są też uboższe w dobrze zagospodarowane i wykorzystane tereny turystyczne. Tatry Słowackie w efekcie pełne są dość trudnych szlaków, na których niejednokrotnie występują problemy chociażby z oznakowaniem ich przez wzgląd na fakt, że dużo mniejsza ilość turystów pieszych chodzi tamtymi stronami. Także ilość wyciągów narciarskich przygotowanych dla osób odwiedzających Tatry słowackie jest znacznie mniejsza, a ich jakość niższa, aniżeli w Polsce.
Nie oznacza to jednak absolutnie, że po słowackiej stronie granicy miłośnicy Tatr nie mają czego szukać. Oprócz oczywiście atrakcyjniejszych cen za nocleg czy korzystanie z nielicznych wyciągów narciarskich, turyści przemierzający Tatry słowackie mogą liczyć chociażby na:

  • schroniska górskie
  • trasy narciarskie
  • atrakcje regionalne
  • wyjątkową faunę i florę
  • dobrze zagospodarowane wierzchołki najwyższych szczytów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *